اتاق فرار چیست ؟

اتاق فرار چیست ؟

اتاق فرار چیست ؟


بازی اتاق فرار در واقع نوعی بازی ماجراجویانه در زمان حال است که در یکی از اتاق های بازی با مضمون و سناریوی خاص انجام می گیره. این یک بازی نسبتاً جدیده و برای اولین بار در سال 2007 در ژاپن شروع شد و تا سال 2013 به ایالات متحده راه پیدا کرد و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا و ایران هم مجموعه های جدید و خاصی با عنوان اتاق فرار فعال هستند. اگه تازه با دنیای بازی اتاق فرار آشنا شدید ، این مقاله برای شما مناسبه و می‌تونید اطلاعات خوبی از نحوه بازی اتاق فرار کسب کنید و با تاریخچه اتاق فرار بیشتر آشنا بشید.

 

بازی اتاق فرار چیست و چه جوری بازی می کنند ؟

اتاق فرار (Escape Room) در واقع نوعی بازی تیمی است که شما رو در یک فضا یا اتاق بازی با داستان و سناریوی خاص قرار میده و بهتون فرصت یک ساعته داده میشه تا ماموریت خودتون رو انجام داده و از اتاق فرار کنید. در واقع اتاق های فرار یک بازی کامل برای افرادی هست که همیشه دوست داشتند شخصیت اصلی یک بازی ویدیویی، کتاب یا فیلم معمایی باشند. اما نحوه بازی کردن در اتاق فرار چیست ؟

1- مأموریتی که در بازی اتاق فرار دارید ممکنه در واقع فرار از چیزی مانند سلول زندان باشه . در موارد دیگر، “فرار” بیشتر ماموریت محوره و یک داستان مشخص داره، که ممکنه مستلزم پیدا کردن طلای گمشده، پرتاب فضاپیمای مریخی یا تکمیل یک سرقت هنری باشه!

 

2- برای اینکه بازی اتاق فرار رو به خوبی پیش ببرید و در این بازی موفق باشید لازمه که به همراه تیم خود سرنخ های پنهان رو کشف کنید، کدهای سخت رو رمزگشایی کنید و با هر کشفی که انجام میدید یک قدم به اتمام ماموریت و موفقیت در بازی نزدیک تر می شید.

 

3- فراموش نکنید که در بازی اتاق فرار همه چیز رو مورد بررسی قرار بدید، مثلا زیر فرش ها رو نگاه کنید، کتابهای قفسه ها رو جا به جا کنید و تمام نقاشی های روی دیوار رو از نزدیک ببینید و مورد بررسی قرار بدید، به دنبال الگوها، شباهت های جالب، یا چیزهایی باشید که ممکنه با هم تناسب داشته باشند. در واقع هر چیزی که به آن توجه می کنید میتونه یک سرنخ بالقوه و یک پازل باشه که منتظر حل شدن هست.

 

4- قبل از شروع بازی، می‌تونید از بین چندین ماموریت مختلف، یک مورد که متناسب با روحیات و علاقه مندی تیم شما هست رو انتخاب کنید. در واقع هر اتاق فرار، ماموریت منحصر به فرد خودش رو داره. شما می تونید با انتخاب ماموریتی که می خواهید خودتون رو برای انجام آن به چالش بکشید، ماجراجویی و بازی خودتون رو انتخاب کنید. مثلا ممکنه دوست داشته باشید یک اثر هنری با ارزش رو از یک موزه بدزدید، یا در خرابه ای باستانی خائنانه کاوش کنید و غیره.

 

5- هنگامی که وارد اتاق فرار می شید، فوراً به دنیای دیگری منتقل می شید که محیط اتاق شما با موضوع ماموریت مطابقت داره! شما می تونید خودتون رو در یک گالری هنری فانتزی، پشت میله های زندان یا در فرمان یک سفینه فضایی که دارای صفحه نمایش و کنترل های پیشرفته است، قرار بدید و بازی هیجان انگیزی رو شروع کنید.

 

6- بعد از اینکه در اتاق فرار مورد نظر قرار گرفتید، در داخل اتاق، راهنمای بازی شما، کارمند اتاق فرار که در طول بازی به شما کمک می کنه، حضور داره تا به شما در مورد اتاق فرار، قوانین و سوالات اولیه ای که دارید، کمک و راهنمایی کنه. سپس ویدئویی رو مشاهده خواهید کرد که ماموریت شما رو به طور کامل توضیح میده. پس از پایان ویدیو، تایمر یک ساعته شما شروع به شمارش معکوس می کنه! از آن به بعد، شما مستقیماً با اشیاء و وسایل موجود در اتاق تعامل می‌کنید تا همه سرنخ ها رو برای خروج از اتاق فرار پیدا کنید!

 

انواع بازی اتاق فرار

انواع بازی اتاق فرار

اتاق فرار، یک بازی تیمی و سرگرم کننده

اگه به بازی های تیمی و هیجان انگیز علاقه مند هستید ، بهتره که حتما یک بار اتاق فرار رو هم تجربه کنید. بازی اتاق فرار یک بازی تیمی هست که به کار گروهی، سرعت، خلاقیت و صبر نیاز داره. اتاقهای فرار معمولا داستان ها و سناریوهای مختلف و متنوعی دارند که می تونید متناسب با علاقه مندی تیم خودتون، بهترین داستان رو انتخاب کنید. در واقع مهم نیست که کدوم اتاق رو انتخاب می کنید، هدف بازی معمولا یکسان است و شما باید در 60 دقیقه یا کمتر تمام معماها و رمز و رازهایی که در اتاق فرار وجود داره رو کشف کنید و از اتاق خارج بشید.

اگه در طول بازی، شما یا هم تیمی های خود در یک معما گیر کنید و نتونید اون معما رو حل کنید، میتونید از استاد بازی که معمولا در خارج از اتاق حضور داره، کمک بگیرید و معما رو به راحتی حل کنید.

وقتی آخرین معما رو حل می کنید، تایمر متوقف می شه، و اگه در کمتر از 60 دقیقه موفق شده باشید، به عنوان برنده، از اتاق فرار خارج میشید!

 

دلیل محبوبیت اتاق فرار چیست ؟

راز محبوبیت اتاق فرار چیست ؟ اتاق های فرار یک روش کاملاً جدید برای تجربه حضور در داستان ها و سناریوهایی ماجراجویانه، ترسناک، معمایی و پیچیده هستند. این بازی گروهی، با ترکیب فعالیت های گروهی با ماجراهای تعاملی و معماهای چالش برانگیز، بازیکنان بازی اتاق فرار رو در دنیایی کاملاً جدید با خطوط داستانی جدید غوطه ور می کنه و باعث میشه تا احساس کنید که در یکی از فیلم های پرفروش هالیوود قرار گرفتید و این احساس رو به وجود میاره که انگار بازیگران اصلی این فیلم هستید!

بیشتر بخوانید : دلایل جذابیت اتاق فرار

بازی اتاق فرار چیست

بازی اتاق فرار چیست

آشنایی با تاریخچه اتاق فرار

اولین بازی با موضوع اتاق فرار در سال 1988 ، توسط جان ویلسون با نام Behind Closed Doors (بازی پشت درها) ساخته شد ، که یک بازی مبتنی بر متن بود که میشه گفت اولین بازی با موضوع به دام افتادن یک بازیکن در اتاق بود. این مفهوم بسیار مورد توجه قرار گرفت و طی پانزده سال آینده، بازی های ویدئویی “از اتاق فرار کنید” طراحی شدند.

اولین بازی ویدئویی اتاق فرار با نام های Crimson Room و Myst در سال 2004 توسط شرکت های بازی سازی ویدئویی ژاپنی ساخته شدند. این بازی ها در دسته بازی های اشاره و کلیک قرار داشتند و هدف این بازی ها بسیار ساده بود؛ بیرون آمدن از یک اتاق قفل شده با استفاده از همه چیزهایی که در اختیار شما قرار گرفته است.

بعد از ان، توسعه دهندگان و طرفداران بازی متوجه شدند که این بازی ها می‌تونن به بازی های ماجراجویی واقعی تبدیل بشن و اتاق هایی شبیه اتاق‌های بازی های ویدئویی به صورت سفارشی ساخته شدند تا این بازی در دنیای واقعی انجام بگیره.

در سال 2007، اولین بازی واقعی اتاق فرار توسط SCRAP، یک شرکت ژاپنی ساخته شد. نام اتاق “Origin” بود و از رمان های پلیسی رمزآلود آگاتا کریستی الهام گرفته شده بود. خیلی زود این روند در همه جای مورد توجه قرار گرفت و مجارستان اولین کشور اروپایی بود که اتاق فرار رو باز کرد.

پس از آن، در حدود سال 2012، اتاق فرار در آمریکا نیز راه اندازی شد و در حال حاضر، به معنای واقعی کلمه، هزاران اتاق فرار در سراسر جهان و شهرهای مختلف ایران وجود داره که میتونید بازی های گروهی و هیجان انگیز رو در این اتاق های بازی تجربه کنید.

 

بهترین مجموعه اتاق فرار در ایران

در ایران نیز مجموعه های متنوعی از اتاق فرار فعالیت دارند که مجموعه شانس فرار با بازی بی گناه یکی از این مجموعه هاست . اگرقصد رفتن به اتاق فرار شانس فرار یا دیگر بازی ها رو دارید می تونید از طریق سایت تایم فور فان (www.t4f.ir) یا اسکیپ روم دات آی آر (www.escaperoom.ir ) یا اسکیپ زوم اقدام کنید. و یا از پیچ اینستاگرام پروفسور اسکیپ ( professorescape)، برای رزرو و خرید بلیط اقدام کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پوچ
10.000 تومان
20.000 تومان
30.000 تومان
پوچ
40.000 تومان
50.000 تومان
120.000 تومان
شانست رو امتحان کن

ایمیل و شماره موبایلتون رو وارد کنید. شمارتون باید همون شماره ای باشه که باهاش نوبت رزرو میکنین....

قوانین اعطای جوایز:

  • ثبت شماره همراه دقیقا مطابق با رزرو
  • داشتن اسکرین شات از تصویر برنده شدنتون و ارائه حضوری اون
برای رزرو بازی بیگناه در واتس اپ به شماره 09218737875 پیام دهید یا با "همین شماره تماس بگیرید."