انواع ترس | چرا ترس را دوست داریم ؟

انواع ترس

انواع ترس


تند شدن ضربان قلب، نفس های سنگین، عرق سرد، احساس دلهره و مواردی از این دست، اگرچه به نظر تجربیات خوبی نیستند، اما زمانی که احساس ترس می کنیم آنها را تحمل می کنیم. اما چرا بسیاری از افراد دوست دارند بترسند و به عبارت دیگر، چرا ترس را دوست دارند؟

برای درک بهتر این سوال، مهم است که ابتدا مفهوم ترس را در نظر بگیرید. ترس به هیجان یا احساسی اطلاق می ‌شود که در هنگام قرار گرفتن در موقعیت خطر یا تهدید خطر ایجاد می‌شود که منجر به یک تغییر فیزیولوژیکی می‌ شود و یک واکنش رفتاری را برمی ‌انگیزد (مانند مبارزه ، فرار یا یخ زدن. اگرچه هیچ چیز در مورد این توصیف دلالت بر سرگرمی یا لذت ندارد، اما باز هم تعدادی از افراد دوست دارند احساس ترس را تجربه کنند و ممکن است از ترسیدن لذت ببرند.

آیا میدانید دلیل اینکه چرا ترس را دوست داریم چیست ؟ در ادامه این بخش با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید.

 

معرفی انواع ترس

طراحان اتاق فرار هنگام ایجاد یک بازی فرار ترسناک فاکتورهای زیادی را در نظر می گیرند. این شامل سه نوع اساسی ترس است: ترس اولیه، غیرمنطقی و منطقی. دانستن تفاوت بین این انواع اصلی ترس چیزی است که یک اتاق فرار ترسناک را می سازد یا ترسناک بودن آن را از بین می برد. بهترین طراحان می دانند که چگونه خلاقانه از انواع مختلف ترس برای هیجان و غوطه ور کردن شما استفاده کنند. بنابراین برای کمک به درک علم پشت بازی‌ های اتاق فرار ترسناک، ما سه نوع اصلی ترس را برای شما شرح داده‌ایم:

 

معرفی انواع ترس

معرفی انواع ترس

  1. ترس منطقی (Rational Fear)

ترس های منطقی در جایی رخ می دهند که یک تهدید واقعی و قریب الوقوع وجود دارد . مثلا اگر کسی چاقویی را به سمت شما می زند، ترس از چاقو خوردن یک ترس منطقی است و ترس از مرگ عقلانی است. یا مثلا گم کردن یک کودک در یک مکان بسیار شلوغ یک ترس منطقی است. شما بازی فراری را پیدا نمی کنید که از ترس منطقی برای ترساندن شما استفاده کند، زیرا در این بازی ها معمولا در معرض خطر واقعی قرار نمی گیرید.

 

  1. ترس اولیه (Primal Fear)

ترس اولیه به عنوان ترسی ذاتی تعریف می شود که در مغز ما برنامه ریزی شده است. اینها ترس هایی مانند آراکنوفوبیا (ترس از عنکبوت) یا اوفیدیوفوبیا (ترس از مارها) است. این ترس های طبیعی به دلیل تکامل انسان هستند. انسانی که از مار می ترسید نسبت به انسانی که نمی ترسید کمتر توسط مار گزیده می شد، بنابراین انسان هایی که از ترس سالم برخوردار بودند، عمر و بقای بیشتری داشتند.

اتاق هایی که از فشار هوا برای ایجاد احساس خزیدن چیزی در پشت شما استفاده می کنند، برای ایجاد واکنش به ترس های اولیه شما متکی هستند. بازی ‌های اتاق فرار و حتی فیلم‌ های ترسناک که ترس ‌های اولیه شما را دستکاری می‌کنند، تقریباً تضمین می‌ شوند که پاسخی دریافت کنند، زیرا مغز ما برای واکنش به آن‌ ها بسیار کدگذاری شده است.

 

  1. ترس غیر منطقی (Irrational Fear)

ترس های غیرمنطقی آنهایی هستند که منطقی نیستند و می توانند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشند. نیمی از مغز شما می ترسد و نیمی دیگر دلیل آن را نمی فهمد. اینها ترس هایی مانند کولروفوبیا (ترس از دلقک ها) و فاسموفوبیا (ترس از ارواح) هستند. منطق اتاق های فرار این است که با ترس غیر منطقی شما بازی کند تا هیجان شما را افزایش دهد.

 

اکنون که همه چیز را در مورد سه نوع اصلی ترس می‌دانید، ممکن است بتوانید هنگام انجام بازی فرار ترسناک بعدی خود، آنها را تشخیص دهید. دانستن انواع اساسی ترس می تواند سرگرم کننده و جذاب باشد.

ما می دانیم که این اطلاعات احتمالاً در لحظه ای که می ترسید کمکی نخواهد کرد اما با این حال، ممکن است در نظر داشته باشید که چرا هنگام خاموش شدن چراغ ها می ترسیدید یا اینکه آیا ترس غیرمنطقی دارید یا نه. بیایید با آن روبرو شویم. چرا که دانش قدرت است، بنابراین آگاهی از ترس های شما باید به شما کمک کند تا بر آنها غلبه کنید!

 

چرا برخی از افراد ترسیدن را دوست دارند ؟

 

چرا ترسیدن را دوست داریم

چرا ترسیدن را دوست داریم

  1. شبکه ایمنی

وقتی می ترسیم ، بدن ما به حالت مبارزه کردن ، گریز یا خشک شدن می رود. در واقع واکنش ترس از مغز شروع می شود و در بدن پخش می شود تا بهترین حالت دفاعی یا واکنش فرار را انجام دهد. اما هنگامی که در یک موقعیت ترسناک و “امن” قرار می گیریم مثلا در هنگام تماشای یک فیلم ترسناک، بازدید از یک خانه خالی از سکنه، انجام یک بازی ویدئویی ترسناک و یا قرار گرفتن در اتاق فرار، مغز ما به سرعت موقعیت را ارزیابی می کند و به ما می گوید که خطری ما را تهدید نمی کند و بدن ما آرام است و بسیاری از ما متعاقبا از این تجربه ترس لذت می بریم.

بنابراین، بسیاری از افراد به دنبال تجربه کردن ترس “کنترل شده” هستند؛ زیرا می دانند که در یک موقعیت ایمن قرار دارند و این احساس ترس برای آنها لذت بخش است!

 

  1. ایجاد احساس سرخوشی

وقتی می ترسیم، آدرنالین و ترشح اندورفین و دوپامین را تجربه می کنیم. این فشار بیوشیمیایی می تواند منجر به احساس سرخوشی سرشار از لذت و شبه افیونی شود. علاوه بر این، زمانی که شبکه ایمنی بدن به ما یاد آور می ‌شود که این یک احساس ترس ایمن است، تجربه ترس فروکش می‌کند و ما با یک احساس رضایت ‌بخش باقی می‌ مانیم و تمایل داریم که باز هم این احساس ترس را تجربه کنیم و این همان چیزی است که بعد از تجربه کردن بازی اتاق فرار ، باعث می شود که باز هم تمایل داشته باشیم آن را تکرار کنیم.

 

  1. رضایت از خود

برخی از افراد از جستجوی هیجان و دیدن اینکه چقدر می توانند ترس را تحمل کنند، لذت می برند. اگر آنها بتوانند رگبار اضطراب، تعلیق و ترس را تحمل کنند، اغلب احساس رضایت خیلی خوبی از خود خواهند داشت. مثلا ممکن است از تماشای یک فیلم ترسناک یا حضور در اتاق فرار، بسیار وحشت زده شوید اما از اینکه این فیلم را تا پایان تماشا کرده اید و بازی را به پایان رسانده اید، به خودتان افتخار خواهید کرد.

 

  1. کنجکاوی

بسیاری از مردم در مورد “سمت تاریک” شخصیت خود کنجکاو هستند. ترس یکی از طبیعی ترین و غریزی ترین ناشناخته هایی است که ما داریم و همچنین یکی از قدیمی ترین کنجکاوی هاست و از انجایی که بسیاری از افراد تمایل دارند که بیشتر با “ناشناخته ها” درگیر شوند تا موقعیت را بهتر درک کنند به دنبال قرار گرفتن در موقعیت های ترسناک هستند.

 

به طور کلی، ترس یکی از احساس های اصلی در بین تمام افراد است اما بسیاری از افراد از تجربه این احساس لذت می برند. اگر یک فیلم ترسناک تماشا می‌کنید، در اتاق فرار حضور پیدا کردید، از یک خانه جن زده دیدن می‌کنید یا حتی یک بازی ویدیویی ترسناک انجام می ‌دهید، به این فکر کنید که در آن لحظه چه احساسی دارید و چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد.

آیا بعد از آن احساس بهتری دارید؟ آیا احساس لذت می کنید؟ خیالتان راحت شد که تمام شد؟ آیا از خودتان راضی هستید یا شاید به فردی که این احساس ترس را با او تجربه کرده اید نزدیک تر هستید؟ در مورد این تجربه فکر کنید و به طور انتقادی در مورد آن فکر کنید و به این فکر کنید که چرا ممکن است دوست داشته باشید بترسید!

 

تجربه واقعی از ترس و هیجان در اتاق فرار

برای اینکه یک تجربه عالی از ترس ، هیجان و بازی گروهی را داشته باشید بهترین پیشنهاد این است که بازی اتاق فرار را تجربه کنید. خوشبختانه در ایران مجموعه های متنوعی از اتاق فرار فعالیت دارند که مجموعه شانس فرار با بازی بی گناه یکی از این مجموعه هاست. اگرقصد رفتن به اتاق فرار شانس فرار یا دیگر بازی ها رو دارید می تونید از طریق سایت تایم فور فان (www.t4f.ir) یا اسکیپ روم دات آی آر (www.escaperoom.ir) یا اسکیپ زوم اقدام کنید. و یا از پیچ اینستاگرام پروفسور اسکیپ ( professorescape)، برای رزرو و خرید بلیط اقدام کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پوچ
10.000 تومان
20.000 تومان
30.000 تومان
پوچ
40.000 تومان
50.000 تومان
120.000 تومان
شانست رو امتحان کن

ایمیل و شماره موبایلتون رو وارد کنید. شمارتون باید همون شماره ای باشه که باهاش نوبت رزرو میکنین....

قوانین اعطای جوایز:

  • ثبت شماره همراه دقیقا مطابق با رزرو
  • داشتن اسکرین شات از تصویر برنده شدنتون و ارائه حضوری اون
برای رزرو بازی بیگناه در واتس اپ به شماره 09218737875 پیام دهید یا با "همین شماره تماس بگیرید."