ژانرهای مختلف اتاق فرار

ژانرهای مختلف اتاق فرار

ژانرهای مختلف اتاق فرار


در چند سال‌ اخیر، بازی اتاق‌ فرار به منبعی برای سرگرمی با دوستان، خانواده‌ و همکاران در سراسر جهان تبدیل شده‌ است و از انجایی که ژانرهای مختلف اتاق فرار زیاد هستند و داستان های متنوع و زیادی دارند می توانید متناسب با علاقه مندی خود و دوستانتان، بهترین ژانر یا تِم از اتاق فرار را انتخاب کرده و یک بازی گروهی عالی را تجربه کنید و خاطرات خوشی را رقم بزنید.

به طور کلی با افزایش محبوبیت اتاق فرار و با توسعه اتاق های فرار، پازل ها، قفل ها و ژانرهای مختلف در اتاق فرار نیز رشد کرده اند و رقابت زیادی در طراحی و ساخت اتاق فرار با ژانر و موضوع خاص و منحصر به فرد ایجاد شده است. در واقع یک اتاق فرار خوب شما را وارد یک سناریو می کند، اما یک اتاق فرار عالی می تواند شما را به دنیای دیگری پرتاب کند و افرادی که تمایل دارند بازی در اتاق فرار را تجربه کنند معمولا به دنبال سناریو و داستان عالی و جدید هستند!

ما در این قسمت، قصد داریم تا نگاهی به برخی از محبوب ترین ژانر های اتاق فرار داشته باشیم. با ما همراه باشد.

 

طراحی ژانرهای اتاق فرار به چه سمتی می رود ؟

صرف نظر از موضوع، اساساً دو رویکرد برای طراحی اتاق فرار وجود دارد. در نسل اول اتاق های فرار، بیشتر اتاق ها مبتنی بر فرار طراحی شده بودند. به این صورت که هدف کلی اتاق فرار که بازیکنان تلاش می کردند تا به آن برسند، فرار از نوعی مخمصه بود. در این اتاق های فرار، موضوع می تواند هر چیزی باشد، اما هدف همیشه یکسان بود.

اگرچه این اتاق‌ ها هنوز وجود دارند و محبوب هستند، اما رویکرد جدیدی در زمینه طراحی اتاق فرار ظهور کرده است و آن طراحی اتاق هایی با بازی‌ های مبتنی بر جست ‌و جو هستند! در طراحی های جدید اتاق فرار، به جای اینکه تمرکز اصلی بازیکنان بر روی پیدا کردن درب اصلی برای فرار باشد، بر روی حل یک معما یا یافتن یک مورد خاص تمرکز می کنند و همین موضوع باعث شده تا طراحان اتاق فرار خلاقیت بیشتری را در طراحی بازی به کار ببرند و بازیکنان در این بازی را بیشتر به چالش بکشند.

 

 

طراحی ژانرهای مختلف اتاق فرار

طراحی ژانرهای مختلف اتاق فرار

 

 

ژانرها و تم های مختلف اتاق فرار

 

 1. اتاق فرار با ژانر کلاسیک

ژانر کلاسیک در اتاق فرار بر پایه حل معما و انجام یک ماموریت خاص طراحی شده اند . در واقع فرقی نمی کند داستان اصلی اتاق فرار چه باشد ؛ چه فرار از زندان باشد، چه داستان کارآگاه یا آزمایشگاه دانشمند دیوانه، در هر صورت این اتاق فرار بر پایه اصول کلاسیک طراحی شده است. این اتاق ها همچنان محبوب هستند و طرفداران زیادی نیز دارند .

 

 1. اتاق فرار با ژانر سفر به آینده

در حالی که کلاسیک ها اغلب با سوار شدن بر امواج داستان های گذشته طراحی شده اند، این اتاق ها دوست دارند شما را در مسیر یک داستان مهیج به آینده ببرند! برای طراحی این مدل از اتاق فرار معمولا از ترفندها و ابزارهای زیادی استفاده می‌کنند، اما بیشتر اوقات، آنها دوست دارند با سفینه‌ های فضایی فریب‌ خورده و برخورد با بیگانگان به ستاره‌ ها برسند. نقطه مشترک واقعی این اتاق ها استفاده از فناوری در داخل اتاق ها است ؛ هر چه قفل ها و معماها بیشتر باشد، بازی روند بهتری خواهد داشت . این ژانر از اتاق فرار معمولاً ساختارهای بسیار گران قیمتی دارند تا بازیکنان را در نورها، تزئینات و جلوه های ویژه غرق کنند.

 

 1. اتاق فرار با ژانر یک شب در فیلم

فیلم ‌ها و برنامه ‌های تلویزیونی بزرگ، الهام‌ بخش برخی از موفق ‌ترین اتاق‌ های فرار در جهان هستند. به عنوان مثال ؛ هری پاتر مدارس جادوگران را به وجود آورده است ، ایندیانا جونز از طرح های باستان شناسی فوق العاده الهام گرفته است، بازی تاج و تخت فتنه های قرون وسطایی زیادی را به همراه داشت، حتی جومانجی نیز تعدادی ایده برای طراحی اتاق فرار به طراحان  داده است! این ژانر از اتاق های فرار، بسیار محبوب هستند زیرا سعی می کنند بازیکنان را درست در وسط فیلم های مورد علاقه خود رها کنند.

 

اتاق فرار با ژانر یک شب در فیلم

اتاق فرار با ژانر یک شب در فیلم

 1. اتاق فرار با ژانر تاریخی

به غیر از اتاق فرار با ژانر کلاسیک، این دسته نیز جز محبوب ترین تم های اتاق فرار هستند. آنها می توانند طیف گسترده ای از ژانرها را اجرا کنند، مانند وسترن مصر باستان یا آمریکایی ! در واقع برای طراحی این اتاق ها از دوره های زمانی تاریخی و افسانه ها الهام می گیرند و محبوب باقی می مانند زیرا اغلب مملو از ماجراجویی هستند و جزئیات خیلی جذاب و خاصی را برای جذب مخاطب ارائه می دهند . چه کسی دوست ندارد خود را در وسط آتلانتیس بیابد یا در یک قلعه قرون وسطایی به دام افتاده باشد ؟

 

 1. اتاق فرار با ژانر انتزاعی

این اتاق های فرار ممکن است هیچ موضوع خاصی نداشته باشند و فقط بر اساس چیزهایی که به ذهن طراح رسیده است، طراحی شده باشند. این اتاق‌ها ممکن است تماماً اتاق‌ های سفید رنگ و بدون هیچ گونه دکوراسیونی باشند یا اتاق‌ هایی که فقط بر اساس بازی توهم هستند، اما یکی از بهترین نمونه ‌ها اتاق ‌های کریسمس است که می ‌توان آن ‌ها را دوازده ماه در سال رزرو کرد.

 

 1. اتاق فرار با ژانر مخصوص بزرگسالان

یکی دیگر از محبوب ‌ترین دسته ‌بندی ‌های مربوط به طراحی اتاق فرار، موضوعاتی است که از ترس و دیگر عناصر افراطی الهام گرفته شده ‌اند. در حالی که هدف بیشتر اتاق های فرار، سرگرمی و چالش است، هدف این اتاق ها ایجاد وحشت است. سناریوهای خون، گور، نور ناخوشایند و سناریوهای وحشتناک عناصر ضروری در اینجا هستند. برخی از اتاق های ترسناک در نیمه راه بین یک اتاق فرار و یک جاذبه “جن زده” قرار دارند، تا بازیگران داخل اتاق احساس ترس و وحشت بیشتری را تجربه کنند.

 

 

اتاق فرار با ژانر مخصوص بزرگسالان

اتاق فرار با ژانر مخصوص بزرگسالان

 1. اتاق فرار با ژانر خانواده پسند

همانطور که اتاق‌های فرار در میان بزرگسالان محبوب هستند، اتاق ‌هایی نیز برای کودکان و خانواده ‌های جوان‌ تر وجود دارند . این اتاق های فرار با تم هایی مانند دزدان دریایی، جادوگران یا حتی یک خانه شیرینی زنجبیلی طراحی شده اند و موضوع اصلی در اینجا این است که معما ها و چالش ها را بیشتر به سمت بچه ها هدف قرار دهند. این مدل از اتاق های فرار معمولا برای جشن های تولد یا فقط برای برخی از تجربه های جذاب و افزایش پیوند خانوادگی ایده آل هستند . محبوبیت این اتاق های فرار از پازل هایی ناشی می شود که بیشتر با هدف رشد ذهن ها انجام می شود .

 

 1. اتاق فرار با ژانر کمدی

این ژانر از اتاق فرار احتمالا جز اتاق هایی است که بیشتر دست کم گرفته شده اند ! زیرا با ایده اتاق ‌های فرار به‌ عنوان یک چالش نیمه جدی ، مخالف به نظر می‌ رسند . اما درست مانند فیلم ها یا تلویزیون ، یکی از بزرگترین چالش های طراحی اتاق فرار ، ایجاد اتاقی است که در واقع خنده دار باشد ! اکثر کسانی که آن را با موفقیت مدیریت کرده‌ اند ، تا حدودی دارای مضمون سیرک هستند ، اما ایده این است که شیرین کاری ها یا کارهای خنده داری که در طول داستان ایجاد می شود به تجربه کلی بازی کمک می ‌کنند .

 

رزرو بهترین اتاق های فرار در ایران و تهران

شما علاقه مند هستید کدامیک از ژانرهای اتاق فرار را تجربه کنید ؟ خوشبختانه در ایران مجموعه های متنوعی از اتاق فرار فعالیت دارند که مجموعه شانس فرار با بازی بی گناه یکی از این مجموعه هاست . اگر قصد رفتن به اتاق فرار شانس فرار یا دیگر بازی ها را دارید می توانید از طریق سایت تایم فور فان (www.t4f.ir) یا اسکیپ روم دات آی آر (www.escaperoom.ir) یا اسکیپ زوم اقدام کنید، و یا از پیچ اینستاگرام پروفسور اسکیپ (professorescape) ، برای رزرو و خرید بلیط اقدام کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پوچ
10.000 تومان
20.000 تومان
30.000 تومان
پوچ
40.000 تومان
50.000 تومان
120.000 تومان
شانست رو امتحان کن

ایمیل و شماره موبایلتون رو وارد کنید. شمارتون باید همون شماره ای باشه که باهاش نوبت رزرو میکنین....

قوانین اعطای جوایز:

 • ثبت شماره همراه دقیقا مطابق با رزرو
 • داشتن اسکرین شات از تصویر برنده شدنتون و ارائه حضوری اون
برای رزرو بازی بیگناه در واتس اپ به شماره 09218737875 پیام دهید یا با "همین شماره تماس بگیرید."